آشنایی با

تراریختگی (GMO)

تراریخته یا GMO چیست؟

به موجودات تغییریافته ژنتیکی یا Genetic Modified Organisms، تراریخته یا GMO گویند که با پیشرفت علم ژنتیک و با تغییر یک یا چند ژن حاصل شده‌اند. تولید گیاهان تراریخته یکی از حوزه‌های پر طرفدار می‌باشد و در حال حاضر گستره وسیعی از گیاهان تراریخته به ویژه سویا، کلزا، ذرت و برنج ایجاد شده‌اند تا گیاهانی با خصوصیات مطلوب و موردنیاز بشر تولید شود و بتوان نیاز غذایی مردم جهان را تامین نمود.

علت تولید گیاهان تراریخته و ملاحظات ایمنی زیستی

گیاهان تراریخته به منظور مقاومت به علف‌کش، آفت‌کش، تحمل تنش‌های محیطی از قبیل خشکی، شوری، سرما و غیره، همچنین تولید محصول بیشتر و موارد دیگر تولید شده‌اند. لازم به ذکر است امروزه این گیاهان قبل از اجازه مصرف عمومی از لحاظ ایمنی زیستی و اثرات مختلف بر روی سلامت انسان ارزیابی می‌شوند و پس از تاییدیه‌های جهانی اجازه کشت و مصرف را کسب می‌نمایند و سازمان بهداشت جهانی نیز اصول و قوانینی برای این گیاهان وضع نموده که رعایت می‌شود از جمله لیبل گذاری محصولات تراریخته برای اطلاع مصرف‌کننده و کنترل و پایش این محصولات همواره انجام می‌گردد.

آزمون تراریختگی یا GMO برای چه گیاهان و محصولاتی انجام می‌شود؟

آزمایشگاه دانا ژن پژوه به عنوان آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان غذا و دارو و اداره کل استاندارد ایران توانمندی انجام آزمون تراریختگی یا GMO را در محدوده وسیعی از گیاهان از جمله سویا، کلزا، ذرت، برنج، گوجه فرنگی، سیب زمینی، پنبه، کدو، گندم و سیب، فرآورده‌های حاوی آنها نظیر انواع کنسرو، چیپس و پفک، سوسیس، کالباس، همبرگر و غیره را دارد.

رخداد تراریخته چیست و چگونه شناسایی می‌شود؟

مرحله بعد از تایید تراریختگی محصول می‌توان رخداد تراریخته یا به اصطلاح ژنی که وارد گیاه شده را نیز شناسایی نمود که این مرحله برای تعیین ژن‌هایی است که تاییدیه سازمان ایمنی زیستی و بهداشت جهانی را کسب نموده‌اند. با این روش می‌توان نوع ژن اختصاصی انتقال یافته به گیاه تراریخته را نیز مشخص نمود. آزمایشگاه دانا ژن پژوه در حال حاضر تمامی رخدادهای گیاه سویا و ذرت تراریخته را با روش PCR ردیابی و شناسایی می نماید.

شاید به این خدمات هم علاقمند باشید